Kilka miesięcy wstecz wraz z Arkiem SQ2OIC postanowiliśmy odwiedzić którąś z pomorskich szkół aby pokazać młodym i bardzo młodym ludziom nasze hobby. Wybór padł na Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Tczewie. Uznaliśmy, że najlepszym okresem będą ferie zimowe na Pomorzu. Datę spotkania ustaliliśmy z panią Anną Konys, nauczycielką tej szkoły, na 24 stycznia.
   Pogoda była bardzo dobra tylko temperatura nie sprzyjała. Cały dzień utrzymywała się w granicach 18 stopni Celsjusza poniżej zera. Może ta temperatura a może trening z wypraw zamkowych spowodował, że antenę na 7 MHz zawiesiliśmy w dość krótkim czasie. W szkole udostępniono nam świetlicę oraz rzutnik a dla lepszego samopoczucia pyszne ciasto i ciepłą herbatę. Nie mieliśmy dużo sprzętu. Arek SQ2OIC udostępnił swojego TRXa FT-450AT i laptop z logiem oraz programami do łączności cyfrowych a ja laptopa z prezentacją dla naszych milusińskich no i oczywiście siebie :)

 

Wiedzieliśmy tylko, że mamy dwie grupy starsze młodzieży. Pierwsza grupa zaskoczyła nas swoją liczebnością.

 

Z ogromnym zainteresowaniem i jeszcze większym zaangażowaniem uczestniczyły w mojej małej prelekcji dotyczącej krótkofalarstwa.

 

Myślałem, że trudniej będzie mi konkurować swoim krótkofalarstwem z ich komórkami, w których jak same powiedziały mają wszystko od kalkulatora po gry wideo. Jednak okazało się, że jest w nich ogromna chęć poznawania świata i wcale nie tylko poprzez komputer. Gdy opowiedziałem im jak wielu sławnych ludzi zajmuje się krótkofalarstwem, jak najszybciej postanowili sprawdzić czy mówię im prawdę.

 

Dziewczyny były pierwsze. Z drobną pomocą suflera czyli mnie rozpoczęły swoją przygodę z radiem.

 

Muszę powiedzieć, że atmosfera była gorąca. Każda łączność wywoływała wypieki na twarzach pozostałych dzieci.

 

Gdy czas pierwszej grupy dobiegł końca nikt nie chciał wychodzić ze świetlicy. Każdy chciał zrobić jeszcze chociaż jedną łączność.

 

W czasie gdy jedni prowadzili swoje pierwsze łączności inni przeglądali karty QSL. Wzbudziły one zainteresowanie nawet pań nauczycielek.

 

Odwiedził nas Maciek SQ2PPH i oficjalnie przy fleszach reporterów wymienił karty ze swoją rozmówczynią.

Chwilę później przybyła druga grupa starsza :). To był szok to były dzieci z 2,3 i 4 klasy szkoły podstawowej.

 

Początki były trudne ale już po kilkunastu minutach żywioł został okiełznany. I tu znowu szok. Wszyscy chcą rozmawiać przez radio. Wśród dzieciaków ani jedno nie przejawia objawów tremy.

 

Gdy minął pierwszy szał, dzieci podzieliły się na te co grały maltretując mój komputer...

 

... i na te którym bliższa była kariera fotomodelek :)

 

W drugiej grupie znaleźliśmy jedną trochę starszą adeptkę sztuki krótkofalarskiej, p. Angelikę. Ona również zrobiła swoje pierwsze łączności ale cyfrowe. Najbardziej zadowolona była z otrzymanych od Włocha dwóch ósemek (88) :).

O godzinie 14:00 skończyła się nasza wizyta w gościnnej szkole. Gorąco żegnani wróciliśmy do domu.

Krzysztof - SP2HAV

 

Copyright © 2024. Car Repair  Rights Reserved.