W niedzielę 1 lipca 2012r., w dniu Alexandersona, istniała możliwość uczestniczenia w uruchomieniu radiostacji zabytku SAQ, pracującej na 17,2kHz (fala o długości około 17000m).


Radiostacja w Grimeton była częścią światowej sieci stacji pracujących na falach bardzo długich. Została oddana do użytku w 1924 roku.

Antena zawieszona jest na sześciu wieżach o wysokości 127m, na których za pomocą trawersów zawieszone są dwie pary po cztery sztuki lin antenowych

W Polsce w Babicach koło Warszawy istniała bliźniacza radiostacja transatlantycka oddana do użytku w 1923 oku i wysadzona przez Niemców w 1945r.
Linia transmisyjna

Cewka rezonująca i początek antenyOdciąg anteny:

Dopasowanie anteny i doprowadzenie do rezonansu z ziemią jest zrealizowane za pomocą sześciu cewek, zainstalowanych pod każdym z masztów. Pozwala to na zwiększenie sprawności anteny poprzez:
-zmniejszenie wymiarów jednej ceweki poprzez zastosowanie sześciu mniejszych cewek
-zastosowanie wielu podłączeń masy anteny i wielu uziemień
-zastosowanie sześciu elementów pionowych w antenie (to one promieniują energię wcz.)Czasem w literaturze błędnie opisuje się jakoby antena SAQ (równiez ta w Babicach) była anteną kierunkową. Charakterystyka promieniowania anteny jest dookolna. Błąd ten wynika prawdopodobnie z niewiedzy że w Polsce (stacja odbiorcza w Grodzisku Mazowieckim) i w Grimeton stosowały jako anteny odbiorcze kierunkowe anteny Beverage.
Nadajnik składa się z generatora maszynowego na częstotliwość 17,2kHz, przekładni mechanicznej i napędzającego silnika elektrycznego:
Radiostacja w Grimeton:


{youtube}9uAsIrWphIM{/youtube}

Generator Aleksandersona i dopasowanie
{youtube}2diVYcPHu88{/youtube}

Generator Aleksandersona:
{youtube}TapR19_ZLx8{/youtube}
{youtube}SKSFkP2Bpew{/youtube}
{youtube}y0Wo8OWiXl0{/youtube}
{youtube}4Ou6GiuC0Zc{/youtube}

Autor artykułu za kluczem stacji SAQ:

Dzięki uprzejmości radioamatorów z Vaberg miałem możliwość nocowania na terenie muzeum.

 

Copyright © 2024. Car Repair  Rights Reserved.